Letni Uniwersytet Dyplomacji

O projekcie

LETNI UNIWERSYTET DYPLOMACJI to projekt skierowany do młodych ludzi z Węgier i Polski, którzy wiążą swoją przyszłość z dyplomacją, służbą cywilną lub pracą w instytucjach publicznych. 

Letni Uniwersytet Dyplomacji to projekt organizowany przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego oraz Polski Instytut Dyplomacji im. I. J. Paderewskiego. Obejmuje cykl wykładów i warsztatów w języku angielskim, podczas których uczestnicy poznają zagadnienia z zakresu dyplomacji ekonomicznej, bezpieczeństwa międzynarodowego oraz protokołu dyplomatycznego i koncepcji idealnego dyplomaty. Program Letniego Uniwersytetu Dyplomacji został przygotowany w taki sposób, aby łączyć teorię z praktyką. Wykładom i warsztatom towarzyszą spotkania z dyplomatami, a szkolenie kończy uroczysta kolacja, podczas której w praktyczny sposób przedstawione zostaną zasady dyplomatycznego savoir-vivre’u. 

Zajęcia przeprowadzą wykładowcy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz Polskiego Instytutu Dyplomacji im. I. J. Paderewskiego, który jest jednostką uprawnioną przez Ministra Spraw Zagranicznych do kształcenia i doskonalenia umiejętności zawodowych członków polskiej służby zagranicznej. Letni Uniwersytet Dyplomacji oferuje uczestnikom wyjątkową możliwość poznania kulis pracy służb dyplomatycznych oraz zrobienia pierwszego kroku w kierunku przyszłej kariery zawodowej. Udział w szkoleniu kończy się uzyskaniem Certyfikatu Letniego Uniwersytetu Dyplomacji.

Oferta Letniego Uniwersytetu Dyplomacji skierowana jest do polskiej i węgierskiej młodzieży studiującej w kraju lub za granicą (w sumie 25 osób) oraz młodzieży polonijnej. Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Organizatorzy zapewniają materiały szkoleniowe, zakwaterowanie w akademikach Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz pełne wyżywienie, a ponadto dla młodzieży z Węgier zwrot kosztów podróży do Bydgoszczy.

Letni Uniwersytet Dyplomacji po raz pierwszy został zorganizowany w 2014 roku, ciesząc się szerokim uznaniem i wsparciem ze strony władz państwowych i regionalnych (Patronat Honorowy Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego). Duże zainteresowanie młodzieży jest dla organizatorów najlepszym dowodem na to, że istnieje potrzeba organizacji cyklicznej tego projektu.

Tegoroczna edycja ma wymiar międzynarodowy – dzięki współpracy bilateralnej między Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Uniwersytetem Pannon w Veszprém, nagrodzonej przez Komisję „Węgiersko-Polskiego Programu Współpracy Pozarządowej” działającą przy Ambasadzie Węgier w Warszawie (www.mfa.gov.hu/kulkepviselet/PL/hu, www.msz.gov.pl, #polhun). Jesteśmy przekonani, że poza wiedzą i nabytymi umiejętnościami, jakie pozyskają uczestnicy projektu, udział w nim przyczyni się do wzmocnienia relacji polsko-węgierskich.

 

Projekt jest realizowany przez realizowanego przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Polski Instytut Dyplomacji, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Urząd Miasta Bydgoszczy oraz Santander Universidades/Polska.

Projekt jest współfinansowany przez Węgiersko-Polski Program Współpracy Pozarządowej (www.mfa.gov.hu/kulkepviselet/PL/hu, www.msz.gov.pl, #polhun).